Bira

Düş köpüklü bira

Bu zamana kadar “Hey, garson! Bana deniz dalgalı, düş köpüklü bir bira” diyerek bira sipariş ettiğiniz oldu mu? Hiç sanmıyorum! Ancak size öyle tatlı mekanlardan bahsedeceğim ki, biranızı ister deniz dalgalı, ister düş köpüklü ısmarlayabileceksiniz.

PopulistThe Popülist

bomontiada’nın açık ara en keyifli mekanı The Popülist. Burayı keşfetmem, bomontiada’nın yeni açıldığı günlerde, Şişli’de oturan bir arkadaşımla “burası da ne menem bir yermiş, kalk gidip bir bakalım” dememizle oldu. O zamanlar bomontiada’da çok az mekan vardı. The Popülist ise henüz tam anlamıyla açılmamıştı. En çekingen halimizle içeri girmek istediğimizde kapıdaki güler yüzlü genç kadın bizi karşılamıştı. Mekanın kendi biralarını ürettiğinden, şimdilik az çeşidin olduğundan, ama ilerleyen zamanlarda 36 çeşide kadar bira bulunabileceğinden söz etmiş, istersek mekanı bize gezdirebileceğinden söylemişti. Bu teklifi ikiletmeden kabul etmiştik. Bira fabrikasından çıkan çizelgelerin duvarları süslediği, o zamanlar fabrikada kullanılan makinelerin korunduğu, aynı zamanda özgün tasarımların da olduğu bir mekan yaratmışlardı. 3 gün sonra da açılış vardı. Hemen arkadaşlarımızı organize edip açılışa gitmiştik. Ürettikleri craft biraların efsane olduğunu söylemeliyim. Yaz, kış keyifle vakit geçirebileceğiniz mekanın yemekleri de çok başarılı. Özellikle taş fırından çıkan lezzetleri denemenizi tavsiye ederim. Son yıllarda müşterisi epey arttığı için rezervasyon yapmadan gitmeyin derim.

UnitedUnited Pub

Beşiktaş’ta yaşayıp United Pub’ı bilmeyen yoktur zannediyorum. Guinness Draught henüz bu kadar yaygınlaşmamışken bu güzelliği United Pub önümüze getirmişti sağ olsun. Beşiktaş’a taşındığımdan beri, oradaki diğer mekanlara 1 kere gidiyorsam, United Pub’a 5 kere gidiyorumdur. Beşiktaş Çarşı’nın incisi bu mekan, kartal heykelinin hemen arkasındaki yolda, köşeyi tutmuş vaziyette. Günün her saatinde keyifle vakit geçirebilir. Mekanın müdavimleri belli. Tek başınıza 1-2 bira içmeye gitseniz, yanınızda oturanlarla koyu bir sohbete başlayabilirsiniz. Beşiktaş’ın o gün maçı yoksa United Pub, sakin zaman geçirmek için ideal bir yer. Maç izlemek istediğinizde de kartal kesildiğini söylemem gerekir. Burada, istediğiniz ülkenin birasını, girmek istediğiniz ruh halinde yudumlayabilirsiniz. Ayrıca beni de yaz, kış United Pub’ın sokaktaki masalarında görmeniz mümkün. İlla iyi bir çocuk olmanız gerekmez.

BBCBosphorus Brew Company

Mecidiyeköy ve Gayrettepe taraflarında çalışıyor ve iş çıkışında trafiği atlatayım diyorsanız Bosphorus Brew Company tam da size göre bir yer. Farklı bira çeşitlerini bulabileceğiniz gibi kendi ürettikleri biraların da tadına bakabilirsiniz. Bosphorus Brew Company’nin yemek menüsü de gayet güzel. Ürettikleri biralardan Selanik benim favorim. Sert biralardan hoşlanıyorsanız denemenizi isterim, ama “yok, ben o kadar sert bira içemem” diyorsanız, zengin bira menüsünden ağız tadınıza uygun birayı bulabileceğinizi düşünüyorum.

Ayı Pub

İsmine bakıp aldanmayın sakın. Ayı Pub, keyifli ve sıcacık bir mekan. Kadıköy’de açılıp İstanbul’un pek çok semtine, hatta Kaş’a sirayet eden Ayı, arkadaşlarla oturup iki lafın belini kırmak için çok ideal bir mekan. Geniş bir bira menüsü var ve bu menüde hemen her ülkeden bira bulmak mümkün. İş çıkışı gitmeye kalktığınızda hemen her yerde olduğu gibi müthiş bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Loş ortamı sizi sakinleştiren, güzel müzikleriyle ruhunuzu, yemekleriyle midenizi dolduran bu mekana henüz hiç ayak basmadıysanız bir an önce yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca siz de benim gibi bir kurumsal kaçaksanız franchising talebinde bulunabilir, kendi mekanınızı açabilirsiniz. Gidip de kapılarda beklemek istemiyorum diyenlerdenseniz, Ayı Pub sadece bir telefon uzağınızda.

0