Nedir bu hygge dedikleri?

Geçenlerde bir arkadaşımın Instagram sayfasında eşiyle sırt sırta verdikleri, yüzlerinde kocaman gülümsemelerinin olduğu bir fotoğrafları vardı. Fotoğrafın altında da ‘hygge benim için bir ağacın gölgesine oturup senin omzuna yaslanmak’ yazıyordu. Hem fotoğrafın kendisi hem de arkadaşımın eşine yazdığı bu zarif ifade, beni gülümsetmeyi başarmıştı. Ben de hygge’nin peşine düşmeye karar verdim.

Hygge bir ortam yaratmak çok kolay

Danca bir kavram olan hygge’nin hiçbir dile tam bir çevirisi yok. Hayattaki basit şeylerin tadını çıkararak rahat, sıcak, huzur dolu ve samimi bir ortam yaratmak manasına geliyor. Eğer bir kış günü, dışarıda lapa lapa kar yağarken, ayaklarınıza kalın çoraplarınızı geçirmiş, en kalınından kazağınızı üstünüze çekmiş, camın kenarında bitki çayınızı yudumladıysanız, aslında bilmeden kendinize hygge bir ortam yaratmışsınız demektir.

Danimarkalılara soracak olursanız mumlar, hygge bir ortam yaratmak için en önemli unsur. Bir Danimarkalının her yıl yaklaşık 6 kilo mum yaktığını biliyor muydunuz? O zaman kapatın ışıkları ve 1-2 mum yakın. Kendinize bir kahve yapın, battaniyenizi üzerinize çekin ve tabii ki bir süre de olsa cep telefonunuzdan uzak durun.

Danimarka’da hygge ortamlar genelde kış aylarında yaratılıyor. Evde bir battaniyenin altına girip kitap okuduğunuz saatler, tam bir hygge olurken; arkadaşlarla ve aileyle evde geçirilen zamanlar da hygge olarak anılabiliyor. Mesele, samimi ortamlar yaratabilmekte ve ruhu ferah tutmakta. Tüm sıkıntılardan ve sinirimizi bozan şeylerden uzak durma fikri size de hoş gelmiyor mu?

Okumayı sevenler için

Konuyu deşmek ve daha fazlasına ulaşmak için Pegasus Yayınları’nın Hygee – Danimarkalıların Mutluluk Sırrı kitabını edinebilirsiniz. Kitabın yazarı Meik Wiking’in söylediğine göre araştırmalar, dostlarınızla samimi ilişkiler kurmanın, birlikte sosyalleşmenin, yiyip içmenin ve huzur veren ortamlarda bulunmanın mutlulukla yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bir tavsiye

Bu hafta sonu hygge takılmaya var mısınız? Öncelikle hayatınızda size keyif veren basit şeyleri takdir etmekle işe başlayın. Havalar kötü gidiyor olabilir. Kapalı, yağmurlu ve karanlık havalardan şikayet etmek yerine birkaç mum yakıp, aylardır okumak istediğiniz ama bir türlü elinizin gitmediği o kitabı okuyun. Yalnız kalma modunda değilseniz; en iyi yaptığınız yemeği hazırlayın ve arkadaşlarınızı eve çağırıp masa etrafında toplayın.

Bol hygge günler!

0