Neden bu kadar çok insan işini bırakıyor

Neden bu kadar çok insan işini bırakıyor?

Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımdan biri “yeni bir haberim var” diye çıkageldi. 5 yıldır çalıştığı işinden ayrılıp bir iş açacağından bahsetti. Yazılım mühendisi olduğu için arkadaş grubumuzdaki herkes çok cesaretlendirici konuştu. Hatta iş fikirleri havada uçuşurken işinden ayrılmak isteyip de beceremeyenler bile işe ortak olmuştu çoktan. Son zamanlarda çevremdeki pek çok insandan benzer “işi bırakma hayallerini” dinliyorum. Peki neden bu kadar insan işinden ayrılıp kendi işini kurmak, freelance çalışmak veya sadece seyahat etmek istiyor?

Hem geçmiş araştırmalara baktım hem de son 2 – 3 yıl içerisinde yapılanlara. Eskiden çalışanların işten ayrılma sebebi düşük maaş olarak görülürken son yıllarda düşük maaş yerini terfi edememeye, kariyer fırsatlarının olmayışına bırakmış durumda. Yöneticiler, genellikle üç çalışanın yapacağı işi, tek bir kişinin yapmasını bekliyor. Bu da uzun çalışma saatlerine ve hafta sonu mutlaka o laptopun açılmasına sebep oluyor. İş yaşam dengesini kuramayan insanlar da mutsuz oluyor ve o iş yerinden ayrılmak istiyor. Maaş ise bu iki sebepten sonra geliyor.

istifaİnsanlar işlerini değil, yöneticilerini terk eder

Yöneticilerin en sık yaptığı hatalardan biri, gerçekten iyi çalıştığını bildiği elemanına sürekli yeni işler yüklemesi, yeni sorumluluklar vermesi, inisiyatif almasını istemesi ancak yetki vermemesidir. İyi bir çalışana, aylarca fazla mesai yapmasına sebep olacak işler yüklendiğinde çalışanın da kafası karışıyor. İyi bir performans göstermesine rağmen kendisine verilen değeri sorgulamaya başlıyor. Tabii hal böyleyken verim de düşüyor. Yöneticilerin çalışanlarıyla iletişim kurmaları, onların beklentilerini öğrenmeleri de şart. Bunu yapmayan yönetici, maalesef çalışanını motive edemiyor.

Yöneticilerin doğru ve iyi yapması gereken bir başka şey de işe alacakları insanların seçimi. Bu konuda zayıf olan yöneticiler, işe yanlış insanları aldıkları zaman, yıllardır aynı iş yerinde çalışan insanların da motivasyonunu düşürüyorlar. Hele de işe yeni alınan insanlar az çalışıp fazla para alıyorsa bu iyice insanı çileden bir hal alıyor. Bir de terfi meselesi var tabii. Yanlış insanı terfi ettirmek, yanlış insanı işe almaktan daha da kötü.

Çalışanına güvenmeyen, çalışanının ne hissettiğini önemsemeyen, fikrini sormayan, sözünde durmayan, çalışanlarını güçlendirmek için uğraşmayan, takdir etmeyen yöneticiler, yetenekli, çalışkan ve başarılı çalışanlarını zaman içerisinde kaybetmeye mahkumdur.

İşini bırakıp seyahat edenler kervanı

Benim hayalim işi bıraktıktan sonra dünyayı dolaşmak değil. Ben sadece kendi zamanımı kendim ayarlamak ve kalan ömrümü keyifle geçirmek istiyorum. İşinden ayrılıp seyahat etmeye başlayanları gördükçe yüzümde tatlı bir gülümseme oluşuyor, o ayrı. En sevdiğim “işimden ayrıldım ve seyahat etmeye başladım” videolarından biriyle sizi baş başa bırakıyorum.

0