İş fikri nereden bulunur

İş fikri nereden, nasıl bulunur?

Bir iş kurmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Aslında ne yapmak istediğinizi bulup, bir iş fikri ile ortaya çıkmanız ve harekete geçmeniz çok da zor değil. Başlamadan önce bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Genelde sorulan bir soru vardır: “Acaba iş kurmak için şu zaman doğru bir zaman mı?” diye. Yanlış zaman diye bir şey yoktur. Kriz dönemleri, ekonomik çalkantılar bizleri hep sağlamcı olmaya iter, ancak bu dönemler iş fikirlerini hayata geçirmek için bir fırsat olabilir. Ben mesela, ilk işimi 2005 yılında kurdum ve o zamanlar ekonomik krizler birbirini izler haldeydi.

FırsatSorunlara çözüm üretin

Bir iş fikri ile ortaya çıkmanın en kolay yolu, kendi sorunlarınıza çözüm getirmektir. Bir diğer kolay yolu da başkalarının sorunlarına çözüm bulmaktır. İlla Google arama motorunu geliştirmeniz gerekmiyor. Daha küçük adımlarla da iş fikri bulunabilir.

Kullandığımız birçok ürün, bir sorunu çözmek için bulundu ve üretildi. Akıllı telefonlar sayesinde bir tıkla olduğunuz yere çağırabildiğiniz BiTaksi, her alanda kolay hizmet almanızı sağlayan Armut.com, kişiye özel ve ilginç hediyeler bulmanıza imkan veren BuldumBuldum.com, teknolojiyle değişen öğrenme ihtiyacını karşılayan Enocta, adrese teslim diyet yemekleri servisi yapan Rafinera… Listeyi uzatmak mümkün.

Bu noktada önemli olan eksikleri, sorunları tespit etmeye başlamak. Sizi rahatsız eden, olsa işinizi kolaylaştıracak şeyleri düşünsenize bir. Sadece sizinkiler de değil, sohbetleriniz esnasında çevrenizdeki insanlardan da birçok iş fikri çıkacaktır. Aman aklınıza gelenleri bir kenara yazmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki hayatımızdaki her sorun bir ürün, bir servis veya bir şirket için iş fırsatı olabilir, hele de bu sorun diğer insanların da sorunuysa.

Sevdiğiniz ve iyi olduğunuz işi yapın

Bir soruna çözüm bulmak iş kurarken tek başına yeterli değildir. İyi olduğunuzu düşündüğünüz, bildiğiniz ve sevdiğiniz bir iş fikrini hayata geçirin. İşiniz zamanınızın ve enerjinizin büyük bir kısmını alacağı için yapmayı düşündüğünüz işten büyük keyif alıyor olmanız lazım. Ayrıca daha önce yaptığınız, iyi olduğunuzu düşündüğünüz, deneyimlediğiniz bir işi yapmanız sizi başarılı bir girişimci yapacaktır.

İnsanların işini kolaylaştırmak önemli

Zaman ayarlı kahve makinelerinin üretilmesiyle sabah uyandığımda evi saran kahve kokusunu seviyorum. Saçlarım darmadağın, tek gözüm kapalı evin içinde dolanırken ve ne giyeceğimi düşünürken kahvemi yudumlamak ve ayılmak harika oluyor. Merkezi süpürge sistemleri yerden kazandırıyor, enerji tasarrufu sağlayan ürünler uzun vadede cebimizi koruyor. İş fikri illa sıfırdan yaratılmış bir ürün veya hizmetten ibaret olmayabilir. Var olan ürün ve servisleri insanların işini kolaylaştırmaya yönelik yeniden adapte edebilirsiniz. Bence etrafınızdaki eşyalara ve sunulan hizmetlere bakmaya ve “nasıl olsa daha iyi olurdu” diye sormaya başlayın.

0