Bu hafta neler yapalım? 19 – 25 Kasım 2018

Kasım ayının da ortasına geldik. ‘Zaman ne kadar da çabuk geçiyor’ diyenler; belki de zamanınızı iyi değerlendiremediğiniz için böyle düşünüyorsunuzdur. Kim bilir? Bu hafta yine sizler için güzel etkinlikler, kitaplar, mekanlar seçtim. Bu hafta neler yapalım diye düşünüyorsanız, buyurun bu listeye bir bakın. Üşütmediğiniz sakin bir hafta olsun!

İzle

Film Ekimi’nde gösterilen Whitney vizyona girdi. 2018 sonbahar ve kış ayları sinemada müziğe doyacağımız aylar olacak. Biyografik bir belgesel olan Whitney, kurgusuyla harika bir film olmuş. 1990’ların en güçlü seslerinden birinin güzel başlayan hayatının şöhrete kavuştuktan sonra çöküşünün nasıl geldiğini gözler önüne seren bu filmi kaçırmayın derim.

Oku

Uzunca bir süre kitaplarına ulaşamadığımız Jose Saramago’nun kitapları Eylül ayından beri kitapevlerinde. Bu hafta sizler için önereceğim kitabı, yazarla tanışmama vesile olan Körlük olacak. Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan Körlük, beklenmedik bir felaketi yaşayan toplumun nasıl çöktüğünün ve bencilleştiğinin, değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi.

Katıl

Ankara’da olsaydım bu yıl dördüncüsü yapılan Ankara Komedi Festivali’ni takip etmek isterdim. Geçen hafta 14 Kasım’da başlayan festival, 25 Kasım Pazar gününe kadar devam ediyor. Programda Vedat Özdemiroğlu var, Emrah Ablak, Alpay Erdem, Zeki Kayahan Coşkun var. Ankara’da olanlar şanslı. Festival programına bakıp seçimlerini yapsınlar ve gidemeyenler için de bol kahkahalı bir hafta geçirsinler. Festivalin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Git

‘Tiyatro bir kez yaşanır’ sloganıyla bu yıl 22’ncisi düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali başladı. 4 Aralık’a kadar 12 yerli, 12 uluslararası tiyatro oyununu İstanbul’un iki yakasında izleme fırsatı bulacağız. Festival, ücretsiz bir yan etkinlik takvimine de sahip. Programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ye

Bu yılın yeni mekanlarından biri de pek çok kişinin Master Chef ile tanıdığı Hazer Amani’nin sokak yemekleri yaptığı mekanı Fireroom. Ataşehir’de bulunan bu minik mekan, sokak lezzetlerini alışılmışın dışında sunuyor. Kokoreçi, falafeli ve kara kaburga hamburgerini denemenizi, ayranını ve hibiskuslu limonatasını içmenizi, soğan turşusuyla ızgara bamya turşusunu yemenizi tavsiye ederim. 

Gör

Kaligrafi, resim, fotoğraf ve performans gibi farklı sanat biçimlerini birleştiren Chris Calvet, ilk kez Türk sanatseverlerle buluşuyor. Çağdaş Fransız sanatının yükselen isimlerinden biri olan Calvet, Signe sergisiyle Gama Art Gallery’de, Gama Art Gallery Beyoğlu’nda.

0