15 yıl 3600 gününü dolduranlar ne yapmalı?

Geçenlerde bir arkadaşım aradı ve bana “sen 15 yıl 3600 gününü doldurarak istifa etmiştin, değil mi?” diye sordu. Bir sürü yazı okuduğunu, ancak yazıların çok karışık olduğunu söyleyerek yapması gerekenleri ona tek tek anlatmamı istedi. Çok da haklıydı. O dönem okuduğum yazıları ben de anlamakta epey zorlanmıştım. Hem okuduğum makaleler uzundu hem de İş Kanunu’nun bir cümlesi 8 satır falandı. Anlamak için 3 – 5 kere okumak gerekiyordu. Belli ki o kadar çok vaka vardı ki; makalelerin sonunda tazminat alınamazsa açılabilecek davalarla ilgili bilgiler oluyordu. Bu da insanı ayrıca ürkütüyordu.

Evde değil, ama bilgisayar ortamında aşırı düzenli bir insan olduğum için hemen dosyalarımı karıştırdım ve belgelerim arasında “İstifa Süreci” adında bir dosya buldum. İçinde köşe yazıları, emsal davalar, dilekçe örnekleri, ne ararsam vardı. Kafası daha da karışmasın diye arkadaşıma sadece dilekçe örneklerini gönderdim.

Kıdem tazminatını almak için şartlar

15 yıl 3600 gününü dolduranlar için bakılması ve yapılması gereken bazı şeyler var. Öncelikle ilk işe giriş tarihinize bakmalısınız. Kıdem tazminatını hak edebilmeniz için 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmanız gerekiyor. İlk sigortalı olduğunuz tarihi bilmiyorsanız e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Kafaları meşgul eden bir diğer konuya da açıklık getirmeliyim. 15 yıl ve 3600 gün sayısının aynı iş yerinde tamamlanması gerekmiyor. Ancak hak ettiğiniz kıdem tazminatını, son ayrıldığınız iş yerindeki çalışma sürenize göre alıyorsunuz. Yani; en son çalıştığınız yerde 3 yıl çalışmışsanız kıdem tazminatınız bu 3 yıl üzerinden hesaplanıyor.

SGK’ya verilecek dilekçe

Kıdem tazminatını almayı hak ediyorsanız iki ayrı dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, 15 yıl ve 3600 gününüzü doldurduğunuza dair size bir belge vermesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazmanız gereken dilekçe; diğeri ise iş yerine vereceğiniz istifa dilekçesi olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazdığınız dilekçeyi, bizzat kendiniz gidip kuruma teslim ediyorsunuz ve size anında bir yazı veriyorlar. Kuruma vermeniz gereken yazıya gelince;

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINA

……… Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / …….. Merkezi’ne

Konu: Kıdem Tazminatı Esas Yazı

Kurumunuzda ………… sigorta sicil numarası ve ………… TC Kimlik numarası ile işlem görmekteyim. 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği, dilekçe tarihi olan ………….. tarihi itibariyle, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme süresinin bulunduğuna ilişkin bir yazının tarafıma verilmesini talep ediyorum.

Saygılarımla,

……………………

İstifa dilekçesi

SGK’dan yazınızı aldınız. Şimdi de istifa dilekçenizi hazırlayıp iş yerinize vermeniz gerekiyor. İlla bir gerekçe göstermeniz gerekmiyor. Sizin buradaki gerekçeniz aslında 15 yıl ve 3600 gününüzü doldurmuş olmanız. Bu yüzden ilk paragrafın son cümlesini gördüğüm lüzum üzerine diye başlatmanızda hiçbir sakınca yok. Kullanmadığım izinlerim olduğu için ben son cümleyi tüm yasal haklarımın tarafıma verilmesini isteyerek bitirmiştim. Bu durumda iş yerinizle anlaşarak izin günlerinizin karşılığını talep edebilirsiniz veya izinlerinizi kullanarak işten çıkışınızı daha erkene alabilirsiniz.

……………. Şirketine

………….. tarihinden bu yana …………….. sigorta sicil numarası ile ve …………….. TC Kimlik numarası ile 4/A kapsamında iş yerinizde sigortalı olarak çalışmaktayım. 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği …………….. tarihi itibariyle, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme süresini tamamladım. Gördüğüm lüzum üzerine iş yerinden iş sözleşmesini sona erdirerek ayrılıyorum.

Kıdem tazminatım başta olmak üzere tüm yasal haklarımın tarafıma verilmesini arz ederim.

Saygılarımla,

……………………

Kıdem tazminatınızı hesaplamak için bu siteden faydalanabilirsiniz.

Bol şans!

0